Nye minstepriser fra 07.07.2025
VNF er blitt enige med kjøperne, Sjømat Norge og Sjømatbedriftene om nye minstepriser fra 07.07.2025.
Bestandene er per i dag i relativt god forfatning, og høstes på bærekraftige nivåer. Begge fiskeriene opererer innenfor et veletablert og effektivt forvaltningsregime.
Rundt 33 000 tonn MSC-sertifisert norsk uer og rundt 14 000 tonn MSC-sertifisert norsk blåkveite vil nå være tilgjengelig for innenlandsk konsum og til de globale eksportmarkedene. Det meste av eksporten av disse norske artene går i dag til asiatiske markeder.
Norge har lang tradisjon for bærekraftig fiskeriforvaltning. Vi er tilfredse med å kunne dokumentere dette gjennom MSC-standarden for også disse fiskeriene, sier Tor Bjørklund Larsen, seniorrådgiver i Norges Fiskarlag, som på vegne av norsk fiskerinæring arbeider med sertifiseringen.
Vest-Norges Fiskesalslag omsatte 688 tonn med blåkveite i 2022.
Les mer her: Fiskarlaget MSC
Pelagisk Forening, Fiskebåt, Sør-Norges Fiskarlag og Norges Fiskarlag arrangerer åpent møte om seismikk
torsdag 15.05. kL. 10.00-11.30
Tirsdag 29.04. avholdt Vest-Norges Fiskesalslag sitt årsmøte i Florø.
Fiskeridirektoratet og Sintef arrangerer workshop i Ålesund mandag 26. mai.
I fjor lanserte Norsk Villfisk et nytt verktøy for å hjelpe fiskerne å følge opp åpenhetsloven og til å levere dokumentasjon til fiskekjøperne. 55 prosent av rederiene leverte egenerklæringen i fjor - i år håper vi på enda flere.
Tirsdag 29.04. avholder Vest-Norges Fiskesalslag sitt representantskapsmøte i Florø.
En stor takk til alle som var med og bidro med bilder til vår første fotokonkurranse.