Arendalsuka 2025
Skal du besøke Arendalsuka?
Det er mye spennende fiskerirelatert program alle dager. En god oversikt finner du her.
En av Norges viktigste og mest fremtidsrettede næringer skal få posisjonen den fortjener. Det er målet når Fiskesalgslagenes Samarbeidsråd nå blir til Norsk Villfisk.
Foreningen skifter navn av 4 årsaker: 1. For å videreutvikle og forsterke det gode samarbeidet mellom Norges seks fiskesalgslag. 2. For å gi villfisknæringen et tydeligere talerør i omsetning- og markedsspørsmål. 3. For å gi et bidrag til økt verdiskaping i flåteleddet og resten av verdikjeden. 4. For bedre å kunne drive omdømmebygging for flåteleddet, salgslagene og næringen generelt. Salgslagenes mandat er å lage gode rammer for omsetning av fisk fra fiskeflåten. Norsk villfisk skal sikre like konkurransevilkår og bidra til høy verdiskaping. Salgslagene har også et klart samfunnsoppdrag i form av ressurskontroll, og er dermed et viktig ledd i den bærekraftige norske fiskeriforvaltningen.
Leppefisk sesongen nærmer seg. Er du klar?
MSC-sertifikatet for nordsjøsei suspenderes fra og med 30. juni. -Fiskarlaget oppfatter dette som et grensetilfelle, sier Tor Bjørklund Larsen som arbeider med sertifisering for alle norske fiskere og aktører.
Pelagisk Forening, Fiskebåt, Sør-Norges Fiskarlag og Norges Fiskarlag arrangerer åpent møte om seismikk
torsdag 15.05. kL. 10.00-11.30
Tirsdag 29.04. avholdt Vest-Norges Fiskesalslag sitt årsmøte i Florø.
Fiskeridirektoratet og Sintef arrangerer workshop i Ålesund mandag 26. mai.
I fjor lanserte Norsk Villfisk et nytt verktøy for å hjelpe fiskerne å følge opp åpenhetsloven og til å levere dokumentasjon til fiskekjøperne. 55 prosent av rederiene leverte egenerklæringen i fjor - i år håper vi på enda flere.