MSC-sertifikater suspenders
Norges Fiskarlag informerer om at MSC-sertifikatene for lange, brosme og rognkjeks er suspendert fra og med 20. juli 2025.
En av Norges viktigste og mest fremtidsrettede næringer skal få posisjonen den fortjener. Det er målet når Fiskesalgslagenes Samarbeidsråd nå blir til Norsk Villfisk.
Foreningen skifter navn av 4 årsaker: 1. For å videreutvikle og forsterke det gode samarbeidet mellom Norges seks fiskesalgslag. 2. For å gi villfisknæringen et tydeligere talerør i omsetning- og markedsspørsmål. 3. For å gi et bidrag til økt verdiskaping i flåteleddet og resten av verdikjeden. 4. For bedre å kunne drive omdømmebygging for flåteleddet, salgslagene og næringen generelt. Salgslagenes mandat er å lage gode rammer for omsetning av fisk fra fiskeflåten. Norsk villfisk skal sikre like konkurransevilkår og bidra til høy verdiskaping. Salgslagene har også et klart samfunnsoppdrag i form av ressurskontroll, og er dermed et viktig ledd i den bærekraftige norske fiskeriforvaltningen.
Tirsdag 29.04. avholdt Vest-Norges Fiskesalslag sitt årsmøte i Florø.
Fiskeridirektoratet og Sintef arrangerer workshop i Ålesund mandag 26. mai.
I fjor lanserte Norsk Villfisk et nytt verktøy for å hjelpe fiskerne å følge opp åpenhetsloven og til å levere dokumentasjon til fiskekjøperne. 55 prosent av rederiene leverte egenerklæringen i fjor - i år håper vi på enda flere.
Tirsdag 29.04. avholder Vest-Norges Fiskesalslag sitt representantskapsmøte i Florø.
En stor takk til alle som var med og bidro med bilder til vår første fotokonkurranse.
Norges Råfisklag, Surofi og Vest-Norges Fiskesalgslag at de viderefører ordningen med auksjonsplikt for fryst hvitfisk, men regelverket nå justeres for at mer råstoff skal selges på auksjon.