Leverandørerklæring på sluttseddel
Fra 1. januar er hjemmelsgrunnlaget for leverandørerklæring på sluttseddelen endret.
De som ønsker dispensasjon for salg direkte til forbruker (kaisalg) for 2022 må registrere seg i Foretak- og Enhetsregisteret i Brønnøysund.
Alle som har kaisalg må som vanlig søke på nytt ved årsskiftet.
Du søker på vanlig måte ved å bruke vårt skjema på hjemmesiden. SKJEMA
Nytt for 2022 er at det er krav fra Fiskeridirektoratet om at en må være registrert i Foretak- og Enhetsregisteret.
Alle enkeltpersonforetak kan registrere seg i Enhetsregisteret, og får da et organisasjonsnummer. Registrering i Enhetsregisteret er gratis
Les mer om dette her: Kaisalg 2022 (Fiskeridir)
For å registrere enkeltpersonforetak i Enhetsregisteret og Foretaksregisteret må den det gjelder planlegge å drive næringsvirksomhet, ha norsk forretningsadresse, samt være fylt 18 år. Hvis personen er over 15 år, så kan enkeltpersonforetaket registreres etter tillatelse fra foresatte/verge og Statsforvalteren.
Dette innebærer samtidig at det ikke kan registreres fritidsfiskere med kaisalgdispensasjon under 15 år i kjøperregisteret.
Link til Brønnøysundregistrene finner du her: BRØNNØYSUND
Skal du oppbevare hummer etter fiskestoppen 31.11?
Nærings- og fiskeridepartementet la på onsdag 19.11. ut en rapport som omhandlet etterkontrollen av fiskesalslagslova som beskrevet i Meld. St.7 (kvotemeldingen). Rapporten er nå ute på høring med høringsfrist 20 februar 2026.
Det nærmer seg ny sesong. Er du klar?
Her finner du all informasjon om oppstart, regelverk, påmelding mm.
Norges sjømatråd i samarbeid med Nærings- og fiskeridepartementet, Fiskeridirektoratet og Catch Certificate til webinar om nye krav til fangstsertifikater ved eksport til EU.