Møte om sameksistens mellom fiskeri og seismikk 15.05.
Pelagisk Forening, Fiskebåt, Sør-Norges Fiskarlag og Norges Fiskarlag arrangerer åpent møte om seismikk
torsdag 15.05. kL. 10.00-11.30
Årsmøtene i Skagerakfisk og Rogaland Fiskesalgslag har vedtatt å fusjonere de to samvirkeforetakene med virkning fra 1.1.2020.
Fusjonen innebærer at førstehåndsomsetningen av viltlevende marine ressurser fra svenskegrensen til og med Rogaland samles i ett salgslag.
- Vi er svært glade for at vi nå har kommet i mål med denne prosessen, uttaler styreleder i Skagerakfisk, Jan Bredsand. Fiskeriene våre har mange fellestrekk, og dette i seg selv gir godt grunnlag for en fusjon. Partene har betydelig felles økonomisk og forvaltningsmessig interesse i viktige fiskeslag sør for 62 grader N. De to salgslagene ser seg derfor godt tjent med en fusjon, sier Bredsand.
- Styreleder i Rogaland Fiskesalgslag, Frank Midtbø, understreker at formålet med fusjonen er å skape en mer robust og effektiv salgsorganisasjon for fiskerne. Det er videre viktig å stå bedre rustet til å møte krav fra myndigheter og markeder.
Bredsand og Midtbø fremhever at de to salgslagene gjennom en fusjon vi ha gode forutsetninger for å utvikle best mulige tjenester for fiskerne, samt å legge til rette for maksimal verdiskaping av den fangst som daglig landes fra fiskeflåten.
Kontaktpersoner:
Jan Bredsand, styreleder Skagerakfisk SA, tlf 905 06 393
Frank Midtbø, styreleder Rogaland fiskesalgslag SA, tlf 412 15 918
Tirsdag 29.04. avholder Vest-Norges Fiskesalslag sitt representantskapsmøte i Florø.
En stor takk til alle som var med og bidro med bilder til vår første fotokonkurranse.
Norges Råfisklag, Surofi og Vest-Norges Fiskesalgslag at de viderefører ordningen med auksjonsplikt for fryst hvitfisk, men regelverket nå justeres for at mer råstoff skal selges på auksjon.
Fiskeridirektoratet vil nå intensivere håndhevelsen av plikten til å melde inn og ut bruk av redskap i fiskeriene. Dette kommer som et resultat av at mange fiskere har unnlatt å følge regelverket, til tross for påminnelser som ble sendt ut før jul, melder direktoratet.
Råfisklaget, SUROFI og Vest-Norges har valgt å utsette endringer i auksjonsregelverket til 01.04.2025.
VNF er på jakt etter fisk og fiskeri bilder til bruk på hjemmeside, årsrapport etc.
Har du et godt bilde så send oss det gjerne og bli med i trekningen av flotte premier.