Årsmøte VNF tirsdag 29.04.2025. Florø
Tirsdag 29.04. avholder Vest-Norges Fiskesalslag sitt representantskapsmøte i Florø.
Norsk Villfisk lanserer et nytt verktøy for å hjelpe fiskerne å følge opp åpenhetsloven og til å levere dokumentasjon til fiskekjøperne
I lys av Åpenhetslovens krav om å fremme respekt for grunnleggende menneskerettigheter og anstendige arbeidsforhold, har fiskesalgslagene lansert en ny egenerklæring.
Dette tiltaket er designet for å gjøre informasjonsflyten mellom fiskere og fiskekjøpere enklere og mer transparent.
Arbeidet med erklæringen og den praktiske løsningen er gjennomført i et samarbeid mellom salgslagene, Norges Fiskarlag og Sjømat Norge.
Det er snakk om krav til å gjennomføre aktsomhetsvurderinger, redegjøre for disse og svare på informasjonskrav. Loven fører også til at kunder har behov for mer detaljert informasjon fra dem de kjøper varer av.
Enklere informasjonsflyt
Fiskerne vil motta en SMS og en e-post med en lenke til egenerklæringen. Denne må fylles ut og signeres ved hjelp av Catch Sign.
Når erklæringen er utfylt og signert, vil den være tilgjengelig på fiskesalgslagenes nettsider (Ekstranettet) for potensielle kunder i ett år. Deretter må den eventuelt oppdateres og signeres på nytt.
Fiskerne trenger KUN å fylle ut ett skjema selv om man leverer til flere kjøpere og gjennom flere salgslag.
Råfisklaget, SUROFI og Vest-Norges har valgt å utsette endringer i auksjonsregelverket til 01.04.2025.
VNF er på jakt etter fisk og fiskeri bilder til bruk på hjemmeside, årsrapport etc.
Har du et godt bilde så send oss det gjerne og bli med i trekningen av flotte premier.
Vest-Norges Fiskesalslag ønsker alle medlemmer, mottak og andre samarbeidspartnere God Jul og Godt Nyttår.
Regjeringen og Stortinget har gjennom kvotemeldingen bestemt at det skal gjennomføres årlige forvaltningsmøter mellom departementet og fiskesalgslagene. 14.11.2024 ble det første forvaltningsmøtet avholdt.
Fiskeridirektoratet minner om at det skal opplyses særskilt på sluttseddelen om fangst blir mottatt på annen måte enn fra fartøy.
Fra og med 1. november 2024 kan man søke om tildeling av rekrutteringskvotebonus i åpen gruppe.